خانه سورس اندروید
گرافیک در اندروید
شناسه پست: 1845
بازدید: 434

گرافیک اندروید چیست ؟ 

طراحی گرافیک اپلیکیشن اندروید که با نام UI یعنی رابط کاربری هم شناخته می شود یعنی ساخت برنامه هایی که از هر نظر دارای استانداردهای گرافیکی برای هر چه زیباتر کردن کردن برنامه برای کاربران باشد و دارای ظاهر خوبی باشد.

طراحی گرافیک برنامه های اندروید چیست؟ 

هر برنامه با هر زبانی که نوشته شود شامل دو قسمت می باشد:

 1. ظاهر خوبی داشته باشد: بخشی از این قسمت با کدنویسی به زبان XML و قسمت دیگر آن با تخصص در گرافیک اندروید کامل می شود. یعنی اگر از گرافیک در اندروید چیزی ندانید نمی توانید ظاهر اپلیکیشن را درست کنید حتی با کدنویسی!
 2. عملکرد خوبی داشته باشد: این قسمت با کدنویسی خوب تامین می شود.

اهمیت طراحی گرافیک برنامه برای کاربران 

 • وقتی شما قصد خرید از مغازه داران را دارید، معمولا مغازه ای که لوکس تر و دارای ویترین و دکوراسیون بهتر و کلا آب و رنگ بهتری دارد نظر شما را جلب می کند و وارد مغازه می شوید. طراحی اپلیکیشن موبایل هم همینطوری است. هر چقدر اپلیکیشن مورد نظر جذابتر  و زیباتر باشه کاربران بیشتری جذب آن می شوند و کابران وقت زیادی را صرف آن می کند.
 • وقتی طراحی گرافیک اپلیکیشن زیبا باشد، کاربران بعد از ورود براحتی می توانند با آن ارتباط برقرار کنند و سریعتر آن را یاد بگیرند.
 • زمانیکه این طراحی حرفه ای باشد فضای برنامه را دلنشین تر و جذاب تر خواهد کرد و کاربران روی برنامه شما حساب باز می کنند.
 • وقتی کار کردن با برنامه آسان باشد، این به برند شدن اپ شما در مدت زمان کمی کمک می کند و نتیجه این است که کاربران بیشتری از آن استفاده خواهند کردو کاربر از برنامه شما خسته نمی شود.
 • برنامه شما به یک اپ خاص و منحصر به فرد تبدیل خواهد شد وکاربران مدت زمان بیشتری را در آن سپری خواهند کرد و این به وفادار ماندن مشتریان به اپلیکیشن کمک می کند.
 • اگر کاربران از برنامه شما راضی باشند شک نکنید آن را به دیگران و دوستان خود معرفی خواهند کرد و این باعث می شود تا از رقیبان خود جلو بیافتید.

گرافیک در برنامه های اندروید نقش بسزایی را ایفا می کند

مهم بودن داشتن ظاهری زیبا در طراحی برنامه

چون اولین برخوردی که کاربر با برنامه می کند از مرحله بعد از نصب، ظاهر اپلیکیشن است که با آن روبرو می شود و باید در همین اولین برخورد حس و حال خوبی را به او بدهد و این امکان هم وجود دارد که اگر از گرافیک اپلیکیشن خوشش نیامد ممکن است اپلیکیشن را ترک کند و دیگر از ان استفاده نکند حتی اگر فرض کنیم آن اپلیکیشن عملکرد بالایی داشته باشد.

مراحل طراحی گرافیک برنامه های اندروید

مراحلی کلی که باید برای طراحی گرافیک برنامه اندروید طی شود به صورت زیر می باشد:

 1. کسب و کاری که می خواهید طراحی گرافیک اندروید ان را انجام دهید را بررسی و آنالیز کنید. مثلا از چه رنگی در کارهای خود استفاده می کنند، رنگ مورد علاقه مخاطبین آنها چیست؟ چه افرادی با این اپلیکیشن قرار است کار کنند؟ و موارد این چنینی را بررسی کنید.
 2. نیازسنجی عامل مهم دیگر در مراحل طراحی گرافیک در اندروید است و باید متناسب با نیازهای منحصر به فرد هر گروه مصرف کننده و بازار هدف باشد.
 3. قبل از اینکه وارد مرحله عملی شوید، چیدمان را طوری بچینید که کاربر به آسانی بتواند به بخش های مختلف اپلیکیشن دسترسی داشته باشد و راحت کار کند.
 4. قبل از نسخه نهایی، نسخه ای را به مشتری بدهید تا بازخورد و نظر مشتری در مورد اپلیکیشن را بدانید و ظاهر آن از نظر او هم مورد بررسی قرار گیرد.
 5. در نهایت اپلیکیشنی کاربرپسند تحویل مشتری داده خواهد شد.

موفق باشید.

نویسنده

رادمرد  
کارشناسی گرافیک - مدیریت محتوا - مدیریت شبکه های اجتماعی