خانه سورس اندروید
شناسه پست: 1324
بازدید: 708

کاربردهای Constraint Layout

نرم افزار اندروید استودیو دارای لایه های متفاوتی می باشد که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که با توجه به نیاز برنامه نویس در زمان طراحی و استفاده از View مختلف مورد استفاده قرار می گیرند،

یکی از این  لایوت ها Constraint Layout می باشد که معمولا برنامه نویسان زمانی از Constraint Layout استفاده می کنند

که با ویوهای مختلفی مواجه هستند که طراحی و جابه جایی این ویوها برای حالت افقی یا عمودی در لایه های مختلف کار زمان بر و سختی می باشد.

 

نمونه ای از نحوه طراحی constraint layout

کاربردهای Constraint Layout

ماننده استفاده از چندین radio button ، Text View، Button، Edit Text و….. در یک لایوت که کار مشکلی می باشد و بعضاً طراحی صورت گرفته نیز چندان زیبا نمی باشد

که در Constraint Layout می توان تنها با درگ کردن هر یک از ابزارها از palette به راحتی جانمایی آن را در لایوت مشخص نمود بدون هیچ گونه محدودیتی به عنوان نمونه

در خانه سورس اندروید ، سورس اپلیکیشن موزیک کودکانه با Constraint Layout طراحی گردیده است.

 

  1. در Constraint Layout برای هریک از View ها باید حداقل دارای دو خصوصیت باشند(فاصله از بالا یا پایین و چپ یا راست حتماً باید اعمال شود در غیر اینصورت دارای خطا خواهد بود)
  2. در Constraint Layout ؛ در انتهای جانمایی و با انتخاب کلیه View ها سپس کلیک روی گزینه Infer Constraints در نوار ابزار بالایی لایوت می تواند به راحتی کلیه شرطهای لازم برای قرارگیر View ها را اعمال نمایید.
  3. برای تعیین شرط بطور مجزا برای هر View می توان با انتخاب ویو مورد نظر و کیلک روی دایره کوچک ایجاد شده و درگ آن به سمت کناره های صفحه شرط را اعمال نمود.
  4. در Constraint Layout می توانید هر ویو را با ویو دیگر تنظیم و شرط را اعمال کنید همانند نکته 3 می توانید با درگ کردن روی ویوهای دیگر شرط خود را اعمال کنید.

موفق باشید.

نویسنده

مهدی محمدی  
کارشناسی نرم افزار - برنامه نویس اندروید - متخصص سخت افزار