خانه سورس اندروید
gradel
شناسه پست: 1648
بازدید: 1040

آشنایی با گریدل در اندرویداستودیو

گریدل چیست؟

در Android Studio ، از Gradle برای ساخت پروژه های کاربردی برنامه اندرویدی  استفاده می شود ، از این رو نقش سیستم ساخت را بازی می کند.

قبل از Android Studio ، در Eclipse ما با استفاده از ابزار خط فرمان که خیلی زود توسط مراحل GUI برای ساخت و اجرای برنامه های Android در گرفتگی با استفاده از ANT ساخته شد ، برنامه ها را کامپایل و ساختیم. هر ابزار توسعه برنامه اندرویدی مجبور است منابع ، کد منبع جاوا ، کتابخانه های خارجی را گردآوری کند و آنها را در یک APK نهایی ترکیب کند.

Gradle یک سیستم را می توان ساخت ، که وظیفه کامپایل کد ، آزمایش ، استقرار و تبدیل کد به پرونده های dex را دارد و از این رو برنامه روی دستگاه اجرا می شود.

برای همین است که Android Studio با سیستم  Gradle ، نیازی به نصب نرم افزارهای اضافی در زمان اجرا برای ساخت پروژه ندارد. هر وقت بر روی دکمه Run در اندرویداستودیو  کلیک کنید ،  gradle به طور خودکار شروع به کار می کند و شروع به ساخت پروژه می کند و پس از اتمام کار خود ، برنامه را در AVD یا در دستگاه متصل نمایش می دهد..

یک سیستم ساخت مانند Gradle یک کامپایلر و پیوند دهنده  نیست ، اما کنترل و نظارت بر عملکرد تلفیق ، پیوند پرونده ها ، اجرای پرونده های آزمایشی و در نهایت بسته بندی کد در یک پرونده apk برای برنامه اندروید را بر عهده دارد.

برای هر پروژه اندرویداستودیو دو پرونده build.gradle وجود دارد که یکی از آنها برای کاربرد و دیگری برای ساخت پروژه در سطح پروژه (سطح ماژول) است.

مراحل ساخت همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است کار می کند:

 

 

در فرآیند ساخت ، کامپایلر از سورس ، منابع ، کتابخانه های خارجی پرونده های JAR و AndroidManifest.xml (که شامل متا داده ها در مورد برنامه است) را می گیرد و آنها را به پرونده های dex (فایلهای اجرایی Dalvik اجرایی) تبدیل می کند ، که شامل کدهای یک بایتی  نیز می شود.

از این بایت کدها  توسط همه دستگاه های اندرویدی برای اجرای برنامه شما پشتیبانی می شود. سپس APK Manager فایلهای dex و تمام منابع دیگر را در یک فایل apk ترکیب می کند. APK Packager با استفاده از اشکال زدایی یا انتشار کلید اصلی ، APK را با استفاده از اشکال زدایی یا انتشار نسخه APK امضا می کند.

APK اشکال زدایی به طور کلی برای هدف آزمایش استفاده می شود یا می توان گفت که فقط در مرحله توسعه استفاده می شود. هنگامی که برنامه شما با ویژگی های مورد نظر کامل است و شما آماده انتشار برنامه خود برای استفاده های خارجی هستید ، به یک نسخه انتشار نیاز دارید که با استفاده از یک فروشگاه اصلی انتشار امضا شده است.

تنظیمات

پرونده تنظیمات (gradle setting) برای مشخص کردن تمام ماژول های مورد استفاده در برنامه شما استفاده می شود.

build.gradle (سطح پروژه)

سطح بالا (ماژول) پرونده build.gradle فایل ساخت سطح پروژه است که تنظیمات ساخت را در سطح پروژه تعریف می کند. این پرونده تنظیمات را برای کلیه ماژول های پروژه برنامه اندرویدی اعمال می کند.

build.gradle (سطح برنامه)

پرونده build.gradle سطح برنامه در هر ماژول پروژه اندرویدی قرار دارد. این پرونده شامل نام بسته شما به عنوان ApplicationID ، نام نسخه (نسخه apk) ، کد نسخه ، sdk حداقل و هدف برای یک ماژول برنامه خاص است.

هنگامی که شما از کتابخانه های خارجی (نه پرونده های شیشه ای) استفاده می کنید ، لازم است که آن را در پرونده gradle سطح برنامه ذکر کنید تا آنها را در پروژه خود به عنوان وابستگی برنامه وارد کنید.

توجه: اگر یک برنامه خاص برای تغییرات در واحدهای مختلف مانند تلفن های هوشمند ، تبلت یا تلویزیون ایجاد شده است ، باید فایل های gradle جداگانه برای همه ایجاد شوند.

آشنایی با گریدل در اندرویداستودیو

نویسنده

رهام راد  
دانشجوی کارشناسی ارشد نرم افزار - برنامه نویس اندروید - طراح صفحات وب